עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
אלוהים  (1)
אתאיזם  (1)
דת  (1)
ארכיון

מעט ידע בסיסי על העולם

21/10/2014 17:00
גילי מ
לא הצגתי הקדמה ראויה לבלוג הזה, אך מה שאני מנסה לעשות בו הוא לבנות איזו מסקנה/אמירה מעניינת ומועילה לגבי החיים. אני לא יודע כמה רחוק או עמוק בכוונתי להגיע, אך מה שחשוב לי הוא להשתדל לומר כאן אמת. כדי לעשות את זה, אני מנסה להתחמק מהחטאים הנפוצים מדיונים מסוג זה, כגון שילוב פרופוגנדה ושקרים, קפיצה למסקנות מרחיקות לכת, שיכתוב המציאות לצרכים של אסטתיקה, סימטריה, פשטות, הומור, זהות לאומית, שייכות פוליטית ועוד.

יחד עם זאת אני לא חושב שאפשר לבנות אמירה משמעותית כזאת בעזרת לוגיקה מתמטית, ואני לא מאמין שההנחות היסודיות ביותר יקדמו אותי הרבה. גם על מידת היסודיות שכן יכולתי לנקוט אני לפעמים מחליט לוותר, כמעין מס שאני משלם לעצלות כדי שלא תפריע לי בדרכי יותר מדי, ובתקווה שאם יהיה בזה טעם אחזור בעתיד לתקן ולבסס את מה שצריך. בפוסט הקודם אני חושב שהצלחתי להגיד אמירה לא טריביאלית באמצעים לוגיים למדי ולכן אני גאה בו. בנושאים אחרים לא הצלחתי לעשות את זה, ובכל זאת אני רוצה לפרוש אותם כאן ולא בפורומים אחרים שבהם אני מחויב פחות לאמת. לכן הפוסט הזה יסבול בינתיים מבעייה חריפה של היעדר נימוק לוגי, ובכל זאת אני מקווה שכל מה שיהיה כתוב בו הוא אמת.

ואלה הם כמה מהדברים הבסיסיים שלמדתי על העולם בחיי עד כה:

על דת
כפי שהסברתי בפוסט הקודם, אלוהים המוגדר כתודעה ששולטת או משפיעה על העולם, אינו קיים. מקיום הדתות בכל התרבויות בעולם ניתן ללמוד שהדת, אולי בהגדרה קצת יותר מופשטת מההגדרות הנפוצות שלה, ממלאת צורך פסיכולוגי אוניברסלי.
 
על מניעים
אנשים פועלים לטובת האינטרס שלהם ושל קרוביהם, כאשר מידת החשיבות של טובתו של האחר משתנה לפי מידת הקירבה שלו. לרוב האנשים לא איכפת כמעט (יחסית) ממה שקורה מחוץ לארצם (למשל, מוות של אדם בארץ אחרת), איכפת להם קצת ממה שקורה בארצם, איכפת להם יותר מחבריהם ומשפחתם, ומעצמם וממשפחתם הקרובה איכפת להם עוד יותר. האיכפתיות הזאת משתנה גם מעוד סיבות, כגון דמיון בהתנהגות, בדעות או במראה ואחרות. 

האינטרסים שחשובים לאדם (ובמידה פחותה לקרוביו וכו') הם: קיום, ביטחון, חברה, הנאות חומריות, הרגשת שיכות, הרגשת כוח, אמונה שהוא "טוב"/"צודק" (היסוד לזה הוא אולי דתי, ואולי קשור גם באשליה של צדק שאנשים משמרים), מיניות, תוקפנות ויצר הרס, וגם חיפוש אחר "משמעות" במובן של הגדרת הטוב (את הדבר המעורפל מעט והמעניין הזה יש לי סיבות טובות לקשור לדת, ואולי אדון בכך בהמשך) .

המשמעות החברתית-פוליטית של מניעים אלה

הקונפליקט בין הנאות חומריות של אנשים שונים, כמו גם הקונפליקטים בין ביטחון, תוקפנות, מיניות, הנאות חומריות ועוד, הם המניע להיווצרות חוקים ופוליטיקה. 

ניתן להבחין בהתנהגויות בסיסיות אוניברסליות שעומדות ביסוד הפוליטיקה הזאת:  
מכיוון שהאינטרסים של אנשים רחוקים חשובים לאדם פחות מהאינטרסים שלו, אנשים כמעט תמיד יעדיפו שאחר (רחוק מהם) יפסיד והם ירוויחו. במצב שבו הם יכולים לקנות בכסף של אחר, או להשתמש בעבודה של אחר לצרכיהם, הם ישתמשו בזה יותר משהיו משתמשים בכספם.
למשל, בהיעדר עונש או דת אין מה שימנע מאדם חזק לקחת מאדם חלש רכוש או לפגוע בו למען סיפוק התוקפנות, מלבד אולי האיכפתיות שהיא כאמור קיימת בעיקר בין אנשים קרובים באיזושהי דרך.
במצב קיצוני אחר בו לקבוצה גדולה מאד יש קופה משותפת וכולם שמים בה ולוקחים ממנה הכל, מבחינה חומרית כולם יעדיפו לקחת יותר ולשים פחות. יש מניעים אחרים שמסייגים את זה, כמו אמונות דתיות ועוד.
במצב בו מישהו עומד לרשות מישהו באופן טוטאלי בתשלום אפסי, הוא יועסק שעות ארוכות גם תמורת תועלת קטנה מאד.

על טעויות
הרצון להאמין שהם טובים או לשמר תפישה מסוימת של עצמם, הוא הגורם העיקרי לכך שאנשים לא מבינים את מניעיהם ועושים טעויות גדולות בעקבות זאת. טעויות אחרות נגרמות עקב אי-רציונליות מסיבות דתיות, וגם עקב העדפת הטווח הקצר שהיא נטייה אינהרנטית של רוב בני האדם בכל רגע.
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: